גלריה

ספינת קול השלום – The voice of peace ship

ספינת קול השלום ("The Voice of Peace") הייתה תחנת הרדיו הפיראטית הראשונה בישראל. ספינת קול השלום עברה גלגולים רבים מיום בנייתה במספנה הולנדית בתחילת שנות הארבעים ועד עצם היום הזה בעומק מאה מטר מתחת לפני המים על קרקעית הים התיכון אל מול חופי אשדוד.  הספינה נבנתה בתחילת שנות הארבעים בהולנד ע"י זוג אחים בוני ספינות תחת השם "רולף" (MV – Rolf)  כאחת מתוך 914 ספינות אחיות שנבנו מהדגם הנ"ל.  הספינה רולף הייתה האחרונה לעזוב את מימי הולנד למים בין לאומיים בטרם פלישת הנאצים להולנד במאי 1940. דחי הספינה כ 400 טון אורכה 53.9 מטר רוחבה 8.49 ובעלת שוקע של כ 2.4 מטר.  בתחילת שנות החמישים ולאחר ששימשה לסחר בין צפון אירופה והים התיכון שוב שונה שם הספינה ל – "ווסטפולדר"    (MV Westpolder) בשנת  1954 נערכו שיפוצים ושינויים בגשר הספינה ובשנת 1960 הוחלף שוב שמה ל – צ'יטו   (MV Cito)  ב – 12 ליולי 1969 נרכשה הספינה ע"י אייבי נתן ושוב הוחלף שמה לשם המוכר "ספינת קול השלום" ( The voice of peace ship) ראוי לאזכר שספינה אחות לספינת השלום עמדה באותה עת למכירה במזחים ההולנדים והפכה לימים לספינת רדיו גם היא עבור "אגודת השידור הבין לאומית". לאחר רכישת הספינה ע"י אייבי נתן עובר כלי השייט לאמסטרדם (Steenen Hoofd)  לעבודת הכנה לקראת ההפלגה המיועדת ולאחר 75 ימי עבודה מאומצת יוצאת הספינה לכיוון ניו יורק לקראת הפיכתה והכנתה לספינת רדיו. על סיפונה במסע לארה"ב שישה אנשי צוות ובראשם קפטן אוסטרהוט (Oosterhout) בניו יורק מטעמי מימון מתעכבת הספינה במשך כשלוש שנים (מסוף 69 ועד תחילת 73) בשש עשרה במרץ 1973 עוזבת הספינה את נמל ניו יורק לקראת יעד הפלגתה כשלושה מייל ימיים אל מול חופי תל אביב. בשמיני במאי 1973 מטילה הספינה עוגן מול חופי תל אביב ומחוץ למים הטריטוריאליים הישראלים.

ספינת השלום שידרה מחוץ למים הטריטוריאליים של מדינת ישראל מסרים לקידום עקרונות של שלום ועזרה הומניטארית במשך כעשרים שנה. בעת מלחת יום הכיפורים ב 1973 הורה אייבי נתן לספינה לעגון מול פורט סעיד ולקרוא כנגד המלחמה אשר התרחשה באותה העת.  השיר של ג'ון לנון "תנו צ'אנס לשלום" (1969) שימש כזמריר התחנה והפזמון שלו שודר לעתים קרובות. (בעברית זמריר בדן בן אמוצית זה ג'ינגל) התחנה שידרה ב-AM בתדר KHz‏ 1,540, ומאוחר יותר הוסיפה משדר FM סטריאו בתדר MHz‏ 100. שידורי התחנה נקלטו היטב ברוב חלקי הארץ ואף בקפריסין. הכנסות התחנה נבעו משידור פרסומות. ("שתו רק מים" היה  ג'ינגל ששימש כחלק ממלחמתו של אייבי  נתן בחברות המשקאות הקלים אשר לא פרסמו בתחנה). היה לי הכבוד לעבוד בעבור ספינת קול השלום כאשר היה צורך בהחלפת מערכת העגינה במקום עגינתה בלב ים.  ראוי לציין שצלילות הסמכה לשלושה כוכבים שנערכו באותה העת היו מתחת  לקוער ספינת השלום אשר במקום עגינתה קרקעית הים הייתה בעומק של כ 50 מטר.  (תשאלו את נחומי)

בראשון לאוקטובר 1993 מפסיקה הספינה את שידוריה לצמיתות ובעשרים ושמונה לאוקטובר בשעה שמונה בבוקר יוצאת הספינה מנמל אשדוד לכיוון מערב למים בין לאומיים לשם הטבעה מבוקרת. לאחר הכנת הספינה בנמל אשדוד להטבעה (שאיבת סולר, חולר,  מצברים, שמנים ושאר ענייני איכות הסביבה, תשאלו את קודו) ספינת השלום הוטבעה באופן מבוקר ע"י צוות מקצועי של צוללים ואנשי ים ותיקים וכן גוררת אחת מפורסמת בזכות עצמה הגוררת "זוהרה".  במיקום בו הוחלט להטביעה את הספינה ביקש אייבי נתן בקשה אחת, לפרק את הגה הספינה למזכרת. מגופי מי הים נפתחו ומים החלו לזרום פנימה,  בשלב מאוחר יותר ולאחר שספינת השלום סירבה לטבוע בקלות נפערו בדופן חורים גדולים ע"י ברנר לחיתוך ברזל. בתוך שעות אחדות טבעה ספינת השלום באתר הנבחר בעומק של כ – 100 מטר על קרקעית הים. כעת,  ספינת השלום נחה על קרקעית הים במשכנה החדש וכמעט לגמרי "מחוץ לתחום" לביקור.  צלילות טרימיקס טכניות לאתר הספינה נערכו ע"י בודדים,  העומק הרב ומורכבות הצלילה הופכות את אתר הספינה לאתר קשה ובלתי נגיש לצולל הממוצע,  ובכול זאת..  הכנות מדוקדקות, ציוד וידע מתאימים וכמובן נקודת ציון מדויקת של אתר ההטבעה (תשאלו את צחי)  יכולים להביא לצלילה מרשימה ביותר לאחת מהספינות הטבועות המפורסמות ביותר לאורך חוף הים של מדינת ישראל.

אברהם "אייבי" נתן (29 באפריל 1927– 27 באוגוסט 2008) היה פעיל שלום, פעיל הומניטרי וטייס חיל האוויר הישראלי.  השיר "דון קישוט" הידוע בביצועו של אריק איינשטיין נכתב על אייבי נתן‏ בידי יהונתן גפן הולחן על ידי שם טוב לוי. כמו כן הוא מוזכר בשירים נוספים בביצועו של איינשטיין: "עוד יהיה" ו"היה לנו טוב נהיה לנו רע". שיר נוסף שנכתב עליו ועל תחנת קול השלום וידוע בביצועה של גלי עטרי הוא "אי שם" שנכתב בידי דודו טופז והולחן על ידי קובי אשרת.

השם המקורי של ספינת השלום - MV Rolf

השם המקורי של ספינת השלום – MV Rolf

The MV Cito in Groningen harbour 1969 ספינת קול השלום תחת השם צ'יטו בנמל גרוניינגן הולנד

The MV Cito in Groningen harbour 1969
ספינת קול השלום תחת השם צ'יטו בנמל גרוניינגן הולנד

ספינת קול השלום נצבעת בלבן בנמל ניו יורק

ספינת קול השלום נצבעת בלבן בנמל ניו יורק

לאחר צביעת הסירה בלבן בניו יורק נכתב על דופן הספינה שמה בארבע שפות עברית ערבית ואנגלית וצרפתית, ספינת השלום

לאחר צביעת הסירה בלבן בניו יורק נכתב על דופן הספינה שמה בארבע שפות עברית ערבית אנגלית וצרפתית, ספינת השלום

ספינת קול השלום בניו יורק בטרם צאתה להפלגה לעבר חופי ארץ ישראל

ספינת קול השלום בניו יורק בטרם צאתה להפלגה לעבר חופי ארץ ישראל

אייבי נתן Abie Nathan

אייבי נתן Abie Nathan

ספינת קול השלום אולפן השידור

ספינת קול השלום אולפן השידור

ספינת קול השלום אולפן השידור

ספינת קול השלום אולפן השידור

ספינת קול השלום אולפן השידור

ספינת קול השלום אולפן השידור

ספינת קול השלום, מהווי הימאים בתחנת הרדיו אל מול חופי תל אביב

ספינת קול השלום, מהווי הימאים בתחנת הרדיו אל מול חופי תל אביב

ספינת קול השלום

ספינת קול השלום

ספינת קול השלום – The Voice of Peace

אייבי נתן על ירכתי גוררת זוהרה בעת הטבעת ספינת קול השלום.

אייבי נתן על ירכתי גוררת זוהרה בעת הטבעת ספינת קול השלום.

אייבי נתן על ירכתי גוררת זוהרה בעת הטבעת ספינת קול השלום.

אייבי נתן על ירכתי גוררת זוהרה בעת הטבעת ספינת קול השלום.

9 תגובות ל-“ספינת קול השלום – The voice of peace ship

 1. Great story, great music, great time. Go Abie, go Yiftach!
  Adi

 2. יוסי פידיק (לפירסום) .השם הבדוי שמור במערכת

  כאב עמוק על זה שהיא איננה.
  בימים מלאים כולות ומעשי מלחמה היא היתה נראת היום כמו שושנה בשדה קוצים
  יוסי פיודיק

 3. הממממם. בשנת 1990 חל תיקון לגבולות המים הטריטוריאליים של ישראל והם הורחבו ל 12 מייל, גבול שלא מאפשר עגינה למיטב ידיעתי.

  • סער – טכנית אתה צודק בעניין הרחבת גבולות המים הטריטוריאליים.
   בעניין העגינה בעומק, עובדתית, ניתן לעגון גם בעומק כזה אולם זה אתגרי ובעיתי מאוד(מניסיון)
   ובנוסף, ספינת השלום לא בדיוק מדדה את הטווח לחוף ובפועל עמדה בדרך כלל 3 מייל ימי אל מול חופי ת"א תוך כדי התעלמות מצד הגורמים הרלוונטיים בחיל הים ובשיטור הימי.

 4. על סמך מה אתה אומר את זה? לקול השלום לא היו משדרים על אדמת מדינת ישראל – וזה בדוק!!

  • ספינת השלום החלה דרכה בשידור מהים
   לאחר מכן עברו השידורים לדירה בדיזינגוף תל אביב והספינה שימשה בתור תחנת ממסר.

   • יפתח, אני מכיר עשרות שדרנים ששדרו שם ואף אחד חוץ מאייבי שידר מת"א. אני עובד עם טים שפהרד וגיל קציר ברדיוס 100 אם.אם ושניהם שדרו שם, והם לא מכירים אף אחד ששידר ישירות לאונייה. שוב, אני שואל, על סמך מה אתה כותב את זה. תודה

  • מייק אכן נכון הדבר בעניין הטעות של משדרים ברחוב דיזינגוף.
   משרדי החברה היו ברחוב פרוג בתל אביב, שם להבנתי נערכו ההקלטות אשר הועברו לספינה ע"י כלי שייט בשם גוררת "אסנת".
   מתקן טעות , יפתח
   באם יש לך חומר עובדתי נוסף בעניין אשמח לעדכן את הרשומה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s