גלריה

המפה של פירי רייס – Piri Reis Map

בשנת 1929 ביקש שר החינוך הטורכי מתיאולוג גרמני ( Gustav-Adolf) לקטלג את הממצאים ה "לא איסלמים" אשר נמצאים בארכיון ארמון טופקאפי סראי (Topkapi-Sarayi) באיסטנבול מתוך כוונה להופכו למוזיאון. מתוך ערב רב של מפות וממצאים ישנים ממצא אחד מיוחד במינו תפס את עינו של התאולוג הגרמני אשר הופקד על משימת מיון החומר בארכיון. ממצא זה אשר לימים עורר התרגשות גדולה בעולם נודע כמפה של פירי רייס. המפה של פירי רייס היא מפת עולם אשר שורטטה על גבי קלף מעור צבי בשנת 1513 ע"י כרטוגרף ואדמירל עותומני בשם פירי רייס.  המפה או יותר נכון החלק שנמצא הינו שליש ממפה גדולה יותר אשר הייתה במקור ונעלמו עקבותיה.  במפה ניתן לזהות בדיוק רב את חופי מערב אירופה, צפון אפריקה וחופי ברזיל, כן מציגה המפה את האיים האזוריים והכנריים ותאור מילולי מדוייק למדי של יבשה דרומית גדולה, כנראה אנטרקטיקה.  המיוחד במפה הוא שהיא המפה הראשונה שנתגלתה בעולם עליה נראים חופי אמריקה המזרחיים בקו האורך הנכון ביחס לחופי אפריקה. רק זמן רב לאחר מכן החלו להופיע בעולם מפות בעלות דיוק כה רב כפי שמוצג במפת פירי רייס.  רמת דיוק של חצי מעלה בניתוח קווי האורך והרוחב במפה אינם רמת דיוק שידוע כי היו זמינים באותה העת (עובדה שנתנה דרור לתאוריות על גבי תאוריות של מקור המפה, שריד מאטלנטיס, חוצנים, תרבויות קדומות שנכחדו ואינן וכו כו כיד הדמיון..) בכתב ידו כתב פירי רייס כי בעת שרטוט מפה זאת השתמש במעל 20 מפות ומקורות קדומים הרבה יותר משנת השרטוט הידועה 1513, פירי רייס מאזכר על גבי המפה בכתב ידו את אלכסנדר הגדול וההנחה היא כי ייתכן וחלק מהמפות אשר שימשו אותו בשרטוט מפת פירי רייס מקורן בספריה הגדולה של אלכסנדריה. חלק נוסף מהמקורות עליהם התבסס פירי רייס הן מפות ערביות קדומות יותר ששורטטו בידי פורטוגלים והגיעו מאזור פקיסטן של ימינו ולבסוף מציין רייס כי השתמש במפה של כריסטופר קולומבוס !!! מפה אותה שירטט קולומבוס באזור איי הודו המערביים.  מפה שלימים נודעה כ"מפה האבודה של קולומבוס". ועליה התבסס הניווט הימי במסעתיו של קולומבוס ואשר נודעו ונחשבו לימים כמסעות הגילוי של אמריקה. גרסתו של פירי רייס על מקורותיו הקדומים מתארכים את הידע הזה לתקופה קדומה בהרבה מהתקופה שנחשבת כיום כתחילת הדיוק בתחום הניווט הימי.  מקובל כיום שבעזרת פיתרון "בעיית קו האורך" או במילים אחרות באמצעות מנגנון מדידת זמן מדויק ניתן למצוא ולהגדיר מיקום על מפה.  פרס של 20,000 פאונד שטרליינג הוצע בשנת 1714 ע"י אן מלכת אנגליה באותם ימים לאדם שימציא מכונה שתפתור את בעיית מציאת קו האורך. מכונה שכזאת אכן הומצאה ע"י אנגלי בן למעמד הפועלים בשם ג'והן האריסון והייתה הבסיס המכאני למה שכיום מוכר כשעון היד.  מנגנון מדידת זמן מדוייק מקנה את היכולת להשוות בין שני שעונים האחד "בנמל" ואילו השני על סיפון האוניה המפליגה. השוואת הפרשי הזמן בין השעונים מלמדת על התקדמות מזרחה או מערבה. הפרש של שעה בזמן מייצג כ 15 מעלות במפה. (360 מעלות חלקי 24 שעות שווה 15 מעלות) על בסיס עובדות אלו מהווה מפת פירי רייס תעלומה אמיתית.   כיצד הצליחו בתקופה כה קדומה לצייר מפה ברמת דיוק כה רבה. רמת דיוק שלכאורה הצליחו לפתח את הטכנולוגיה בעבורה רק מאות שנים מאוחר יותר ???

 

המפה של פירי רייס – Piri Reis Map

דף מתוך הספר "כתאב אל בחארייה" מאת פיירי רייס - PIRI REIS BOOK - צילום כפיר חרבי

דף מתוך הספר "כתאב אל בחארייה" מאת פיירי רייס – PIRI REIS BOOK – צילום כפיר חרבי

 

דף מתוך הספר "כתאב אל בחארייה" מאת פיירי רייס - PIRI REIS BOOK - צילום כפיר חרבי

דף מתוך הספר "כתאב אל בחארייה" מאת פיירי רייס – PIRI REIS BOOK – צילום כפיר חרבי

 

דף מתוך הספר "כתאב אל בחארייה" מאת פיירי רייס - PIRI REIS BOOK - צילום כפיר חרבי

דף מתוך הספר "כתאב אל בחארייה" מאת פיירי רייס – PIRI REIS BOOK – צילום כפיר חרבי

 

דף מתוך הספר "כתאב אל בחארייה" מאת פיירי רייס - PIRI REIS BOOK - צילום כפיר חרבי

דף מתוך הספר "כתאב אל בחארייה" מאת פיירי רייס – PIRI REIS BOOK – צילום כפיר חרבי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9 תגובות ל-“המפה של פירי רייס – Piri Reis Map

 1. Gregory McIntosh, a historian of cartography, has examined the Piri Reis map in depth and published his research in the book The Piri Reis Map of 1513 (Athens and London: University of Georgia Press, 2000).

  He claims that the depiction of the Caribbean was developed from at least one of Columbus's maps. Hispaniola is depicted with a north-south axis similar to depictions of Japan on maps of the same era. At the time it was widely believed that the east coast of the Americas was in fact that of Asia. Columbus believed that Japan and Hispaniola were actually the same island and Cuba was part of a mainland. from the wiki.

 2. Piri Reis Map – Iftach Kozik – Senen Seas

 3. אורן כרמלי

  יפתח – מפתיע כתמיד. אתה ממש בלתי נלאה. המשך כך. יש מצב שאז המציאו את מכונת הזמן וקפצו לשנת 2000, לקחו מפה מתשוט וחזרו חזרה???

 4. הי חבר אפילו במיאמי הרחוקה תענוג של שבת ללמוד ממך דברים חדשים ותעלומות ניסתרות שרק מורות לנו כמה אנחנו עדיין לא יודעים לא מבינים וגם בימנו המתוכנתים והאלקטרונים לא מבינים דברים פשוטים שניסתרים מעיננו המשך לעניין ולהפתיע זה הולך ונעשה קשה מחודש לחודשו אבל אתה מצליח לעמוד בכבוד במשימה כל הכבוד ושבת שלום

 5. מדהים – אולי לא היה שעון אבל ידעו למפות את קווי האורך לפי השמש וטכניקות שנשמרו בסוד, ואבדו עם הזמן. אם יש הסבר אחר אשמח לשמוע

 6. יפתח, מרתק כתמיד . המשך לכתוב והצלח !
  ליאור דרי

 7. בתקופת הכיבוש המוסלמי נשדדו אוצרות וגנזכים רבים ביבשה או בשוד ימי, חלק מהטובין שנשדדו באם לא היון מטבע עובר לסוחר או עבדים שניתן להמיר אותם לכסף, נגנזו או הושמדו, אירופה שהיתה בזמנו מקור לא אכזב למגלי ארצות ויבשות עם סחר ימי מפותח צברה הון אנושי ומידע שחלקו נרשם או שורטט, קשה להניח כי הערבים בזמנו טרחו לייצר דבר מה פרט למלחמה וכיבוש ולרוב "נהנו" מפירות מוכנים של הנכבשים.

  שבעת הימים אחלה בלוג נחמד להתוודע למידע וסיפורים שמפורסמים בו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s