גלריה

זיהום ים ופסולת ימית – פוסט אורח מאת : גליה פסטרנק

זיהום ים ופסולת ימית – פוסט  אורח מאת : גליה פסטרנק , גליה מהמושב ביתן אהרון פועלת למען הסביבה משנת 2003,  מזה שמונה שנים היא עובדת כמפקחת למניעת זיהום ים באגף ים וחופים של המשרד להגנת הסביבה, במסגרת התפקיד היא ממונה על פעולות של פיקוח ואכיפה נגד גורמים מזהמים.   פסולת ימית מאת : גליה פסטרנק – כל מי ששט בים התיכון בשנים האחרונות, שם לב לתופעה מדאיגה: מעבר לירידה בכמות הדגה (איפה הימים שכל ז'ירז'ור בוקר העלה ארוחת צהרים ולפעמים גם ערב?) גם כמות הפסולת בים עלתה. פסולת ימית היא בעיה מורכבת בעלת השפעה רבה על הסביבות הימיות והחופיות ברחבי העולם ועל פעילות האדם, הגובה מחיר סביבתי וכלכלי גבוה. מקורה של פסולת ימית בניהול לוקה של פסולת מוצקה; צריכת יתר של מוצרים שאינם מתכלים; אובדן או השלכה של ציוד דייג ופסולת המיוצרת בכלי שייט; חוסר בתשתיות, חוסר תשומת לב שלבני אדם והבנה מעוטה של הציבור לתוצאות הפוטנציאליות של מעשיהם. הפסולת נעה בהשפעת רוחות וזרמי הים: פסולת ימית מתחילה כבעיה מקומית, אבל בקלות הופכת לבעיה עולמית, כשהיא נעה אלפי קילומטרים בים. כמה רחוק הפסולת יכולה לנדוד?  ב-1992 אניית מסע בדרכה מקוריאה לוושינגטון איבדה 28,800 צעצועי אמבטיה. משט צבעוני של ברווזי פלסטיק, צבים וצפרדעים יצא לנדוד בים. 16 שנה מאוחר יותר, רבים מהם שטים עדיין, חלקם עברו כ-60,000 קילומטרים– מספיק בשביל להקיף את כדור הארץ פעם וחצי.

פגיעה בסביבה הימית – פגיעה בבעלי חיים: פסולת ימית – בעיקר ציוד דייג נטוש כגון חוטי דייג רשתות דייג, חבלים ורצועות חביקה – מהווה איום ממשי לחיות בר הנלכדות בה. רשתות נטושות ממשיכות ללכוד בעלי חיים ולהרוג אותם, ולכן הן נקראות "רשתות רפאים". יונקים ימיים, כמו דולפינים וכלבי ים, וכן צבי ים וציפורים הם הקורבנות הראשונים של הפסולת הימית, כיוון שאם הם נלכדים בה, הם פשוט טובעים. בנוסף, בעלי חיים אלו מתבלבלים בין האוכל הטבעי שלהם, כגון מדוזות או אצות, לבין שקיות ניילון או חתיכות פלסטיק ולא מסוגלים לעכל את אותם פריטים לאחר שבלעו אותם, אותם חפצים נתקעים בגרון של בעלי החיים או בדרכי העיכול שלהם, וגורמים להם לתחושת שובע מזויפת ולכן הם מפסיקים לאכול ומתים ברעב.

פגיעה בבתי גידול –  פסולת ימית יכולה להביא לשינוי בבתי הגידול הימיים, פגיעה בהם, או הריסתם. פגיעות כאלה בבתי גידול ימיים עלולות בהמשך להוביל לשרשרת השפעות אקולוגיות כמו שינוי במארג המזון, ושינוי ביחסי גומלין בין אוכלוסיות של יצורים ימיים ובית הגידול בו הם חיים. למשל, פסולת ימית מוצקה שמושלכת לים ושוקעת לקרקעית הים או מגיעה לים בשטפונות ומכסה בית גידול ימי כמו שונית האלמוגים, עלולה לחנוק את השונית ומפריעה לחיפוש המזון הטבעית ולהתנהגות בעלי החיים בסביבתם הטבעית.

הפסולת נודדת –  ולא לבד, בשנה שעברה כשצללנו בקניון אכזיב, מצאנו חוט דייג שהסתבך בסלע כשמשכנו אותו, הבחנו שהוא קשור ל"מצוף" – בקבוק פלסטיק, שצף10 מטרים מעלינו. גררנו את חוט הדייג והמצוף איתנו, במטרה לסלקם מהים בסוף הצלילה כשעלינו לפני המים, שמנו לב שמתחת למצוף שחו איתנו לאורך כל הדרך, ארבעה דגים קטנים. כשהוצאנו את המצוף הדגים המסכנים פשוט התחרפנו, הם שחו לכל הכיוונים וחיפשו את ה"בית שלהם", שגזלנו ברוב חוצפתנו. לצערנו, נתקלנו בתופעה שהולכת וגדלה בים. בעלי חיים שונים "מאמצים" חפצים שצפים בים כמקום מחסה, קינון או סתם תופסים עליהם טרמפ ונסחפים איתם מחוץ לאיזורי המחיה הטבעיים שלהם. כניסת מינים זרים למערכות אקולוגיות חדשות, עלולה להפר את האיזון באותן מערכות. לפני כמה מאות, חולדות שחורות שחיו בתאי המטען של אניות מאירופה הגיעו להוואי, שם הם לא היו קיימים בעבר בסביבה זאת, ללא אויבים טבעיים, המין החדש התרבה במהירות וגבה מחיר גבוה מאוכלוסיית הציפורים המקומית. דבר דומה קורה היום, רק שהמינים השתנו. הסיכון הנובע ממינים פולשים גדל, בגלל ריבוי פסולת צפה שעשויה לשאת איתה מינים למרחקים גדולים בים ,כאשר כמות גדולה של פסולת כזאת מסיימת את מסעה באיזורים חופיים שאליה בעלי חיים הנודדים באוניות, לא יכולים להגיע. ברגע שהתמקמו בביתם החדש, הם מתחרים עם המינים המקומיים, לעיתים ללא טורפים טבעיים שמווסתים את גודל האוכלוסיה שלהם. אם הם משגשגים ומתרבים, המינים הפולשים הללו יכולים לפגוע בכלל התפקוד של המערכת האקולוגית.

פגיעה כלכלית – פגיעה בכלי שייט: מי שלא נסתם לו שסתום יניקת מי הים בניילון, יקום , מי שלא הסתבך לו המדחף לפחות פעם אחת ברשת או בשק שיקום , אף אחד לא קם? ציוד דייג נטוש יכול לגרום נזק לכלי שייט בכל הגדלים. רשתות דייג, חבלים וציוד אחר שנלכדים במדחפי כלי השייט או בהגה גורמים להוצאות תיקון גבוהות, אובדן זמן, וסכנה לכלי השייט ולאנשי הצוות. שקיות פלסטיק שנתפסות וסותמות את פתחי כניסת המים הן סיבה נפוצה למשאבות שרופות בכלי שייט קטנים, כלי שייט יכולים גם להפגע ישירות מפסולת ימית צפה או שקועה, מה שגורם לנזק לגוף כלי השייט ולהשבתתו.

השפעה סוציו-אקונומית –  פסולת ימית משפיעה על איכות החיים של הציבור, וגורמת להפחתה בהנאה, ירידה בערך האסתטי של חופי הרחצה, ולעתים אובדן הנאה עקב אי-שימוש בחופים מסוימים. מי שמושפע בעיקר מהפסולת הימית הם כמובן הישובים החופיים – שצריכים לשאת בעול ניקוי החופים, ענף התיירות  שחופים מזוהמים גורמים למתפרנסים ממנו אבדן הכנסה ופרסום רע ענף הספנות, עלות תיקוני מדחפים, מנועים פגועים, פינוי הפסולת, וניהול פסולת בנמלים, ענף הדייג, הפחתה בשלל, פגיעה ברשתות וציוד דייג נוסף, מדחפים מושבתים, זיהום, וחוות דגים.

בריאות האדם ובטיחות – חפצים כמו זכוכית שבורה, פסולת רפואית, חבלים, וחוטי דייג מהווים סיכון מיידי לבריאות האדם כאשר הם מגיעים לחופים ולמי החופים, פסולת רפואית וסניטרית מהווה סכנה בריאותית ויכולה לגרום לפגיעה משמעותית, פסולת רפואית או של היגיינה אישית מגיעה לעיתים מהזרמת ביוב גולמי או מתקלה במערכות טיהור שפכים. לכן, המצאות חפצים כמו קונדומים, מזרקים ומוליכי טמפונים בים או על החוף עלולה להצביע על נוכחות של זיהום פתוגני שאינו נראה לעין כגון סטרפטוקוקים, קוליפורמים וזיהום בקטריאלי נוסף. פגיעת פסולת ימית באדם כוללת, חוץ מסכנות בטיחות שייט בים, פציעת שחיינים עקב התקלות בפסולת שקועה, ופגיעה בבריאות האדם (פציעות ומחלות) מפסולת בחופים ובמי החופים.

הפלסטיק והסביבה הימית – חישבו על אותה שקית קניות, שמיועדת לשמש אתכם בזמן שאתם מבצעים את כל הסידורים שלכם, שעורכים אולי שעה וחצי. כמו מוצרי נוחות זולים אחרים בעולמנו, אם היא תגיע לים ייקח לה שנים להתפרק, ברגע שהשקית הזאת הגיעה לים, היא עלולה להיאכל על ידי צב ים שטעה בה וחשב שהיא מדוזה, או להיתפס במדחף סירה, לשרוף את המנוע שלה ולגרום לתיקון יקר או אפילו לבעיית בטיחות. מוצרים סינתטיים רבים מיוצרים מחומרים עמידים יותר ושורדים זמן רב יותר מאלו העשויים מחומרים טבעיים, ולפסולת עמידה כמו ציוד דייג יש השפעה ארוכת טווח יותר. רשתות, מצופים, מלכודות וחוטי דייג מיוצרים כיום מחומרים סינתטיים חזקים יותר. אשפה זאת שוברת אלמוגים עדינים, חונקת יצורים ימיים על קרקעית הים, ולוכדת בלעי חיים כמו כלב הים הנזירי הנמצא בסכנת הכחדה.

בשנים האחרונות נוסף לתמונה שחקן נוסף – המיקרופלסטיק (הקטן מ-5מ"מ) שיכול להגיע ממספר מקורות: התפוררות של חפצי פלסטיק גדולים יותר, הכוללים מגוון של אריזות מזון ושתיה, מוצרי היגיינה אישית, חומרי בניה, אבדן ציוד דייג וחקלאות ימית, ועוד; כדוריות פלסטיק המכונות "nurdle" ומשמשות כחומר גלם למוצרי פלסטיק, הנשפכות ונשטפות במי הניקוז ונחלים אל הים או שמועפות אליו על ידי הרוח; ומוצרים שמכילים בתוכם כדוריות פלסטיק קטנטנות כמו מוצרי פילינג, ומוצרי ניקוי לבית המשמשים לשפשוף ומירוק,  אותם חלקיקי פלסטיק מינייטורים, בלתי נראים לעין מוזרמים לביוב ועוברים את מתקני הטיפול בשפכים, אל הים , חלקיקי פלסטיק קטנים, נצרכים על ידי בעלי חיים ימיים. כן, כולל דגי מאכל.  מחקרי מעבדה מראים שפני השטח של הפלסטיק נושאים ומחדירים רעלים עמידים כמו PCB לנגזרותיו, DDT, ו-PBDE לתוך בעלי החיים, כמו תולעים ימיות וצדפות כחולות. בנוסף, בבדיקות מעבדה נמצאה פגיעה ברבייה של סרטנים ודו חיים שאכלו פלסטיק ,חוקרים מציינים הבדל בהתנהגות וברמת ההורמונים של דגים שנחשפו לפלסטיסיזרים (הורמונים שממוספים לפלסטיק כדי לעזור בתהליך הייצור) מה שברור, זה שהתכונות הפיזיקליות שהופכות את הפלסטיק לאידיאלי למוצרים כמו אריזות מזון – מחיר נמוך, משקל נמוך ועמידות, גם מאפשרות לו לנדוד זמן גדול ומרחקים אדירים כפסולת, בעיה זאת מתעצמת בים, מרבית הפלסטיק מתפרק לאט יותר בסביבההימית מאשר ביבשה בגלל הקטנת החשיפה לקרני UV וטמפרטורות נמוכות יותר. פלסטיק הוא נוסע מתמיד לאורך הזמן, מחקרים הראו שהפלסטיק נמצא בכל מקום בסביבההחופית, אמנם הפלסטיק שיפר את איכות חיינו בדרכים רבות, מאינספור טכנולוגיות מתקדמות ועד חיסכון אנרגיה ואריזה, אבל אין ספק שיש לו גם את החסרונות הסביבתיים, תעשיית הפלסטיק העולמית התחילה להבין את אחריותה ולאחרונה הביעה את נכונותה להצטרף למאמץ לשמירה על הסביבה הימית.

אז מה אנחנו עושים? – כל אחד יכול לעשות את הקצת שלו, כדי לעזור להציל את הסביבה הימית: 1. קודם כל, להמנע מהשלכת פסולת לסביבה (גם אם זרקתם משהו בירושלים, הוא עלול להסחף בנחל השורק עד לחוף פלמחים) שנית – כשיוצאים להפליג להמנע מהשארת פסולת על הסיפון או בכל מקום שהיא עלולה להתעופף לים. כדאי לדעת: השלכת פסולת מכל סוג שהיא (גם פסולת אורגנית) מהווה עבירה על חוק הנקיון, והקנס בסביבה הימית גדול פי 3, החוק חל גם על כלי שייט, וההגדרה "השלכה" כוללת בתוכה גם התעופפות או השארה, בנוסף, כיוון שמדובר בעבירה קפידה, מספיק ביצוע המעשה בכדי לעבור על החוק. לא צריך להוכיח שהתכוונתם ללכלך.

2. אם נתקלתם בפסולת בים, תאספו אותה ותזרקו לפח כשתחזרו לחוף.

3. אם נתקלתם בבעל חיים פגוע או במפגע סביבתי חמור, כמו זיהום בשמן, ביוב או כמות חריגה של פסולת, אתם מוזמנים לדווח למוקד הסביבה*6911.

4. להצטרף למאמץ הבינלאומי לאיסוף מידע על פסולת בים, ולדווח דרך הסמרטפון שלכם אחרי שתתקינו את האפליקציה הפשוטה שנקראת Marine Debris Tracker, את המידע על התוכנה, וגם מעקב אחרי הדיווחים שלכם ושל אחרים, תוכלו למצוא  באתר: http://www.marinedebris.engr.uga.edu/

5. והכי חשוב וקרוב וכדאי: להרשם עוד היום למשט יום העצמאות בסימן שמירה על הסביבה הימית של הפורום לקידום השייט בישראל, חיל הים, עמותת חיל הים, החברה העירונית לפיתוח תיירות בהרצליה והמשרד להגנת הסביבה – בדוא"ל: http://www.iyc.co.il/register.php

 

 
 
NOAA

NOAA - כלב ים לכוד ברשת דייג

OCEAN CONSERVANCY
ציפור לכודה ברשת דייג נטושה OCEAN CONSERVANCY
OCEAN CONSERVANCY
מדחף סירה מהירה מלופף בחוטי ניילון OCEAN CONSERVANCY
רשתות דייג ופסולת ימית - NOAA
רשתות דייג ופסולת ימית – NOAA
NOAA
NOAA
OCEAN CONSERVANCY
OCEAN CONSERVANCY צב ים לכוד ברשת דייגים
NOAA
NOAA – כלב ים חנוק בחוטי ניילון

 

תגיות:

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע. עריכה

סגור לתגובות.