גלריה

צלילה חופשית – הכחול הגדול – APNEA – Le Grand Bleu

הכחול הגדול  – Le Grand Bleu   – סרט קולנוע משנת אלף תשע מאות שמונים ושמונה נכתב ובוים ע"י הבימאי הצרפתי לוק בסון , במרכז העלילה שני צוללים חופשים המתחרים על שיא העומק בצלילה חופשית , האיטלקי אנצ'ו מולינארי המגולם בסרט ע"י השחקן ז'אן רנו ומנגד הצרפתי ז'אק מיול המגולם בסרט ע"י השחקן ז'אן מרק באר , הסרט אשר תוך זמן קצר מרגע צאתו לאקרנים הפך לסרט קאלט , מבוסס על אווירת תחרות  אמיתית של עולם הצלילה החופשית בשנים אלו בהם ניסו שוב ושוב לשבור את שיא הצלילה החופשית לעומק, הסרט אשר מספר את סיפור הצלילה החופשית נתן רוח גבית חזקה לספורט מיוחד זה והפך את הספורט למוכר יותר ופופולארי יותר , ברשימה הבאה מובאת סקירה על ענף צלילה מיוחד זה . 

צלילה חופשית
צלילה חופשית או אפנאה (בלעז: APNEA, מונח שמקורו בשפה היוונית ומשמעותו "דום נשימה") הינו ענף ספורט ייחודי בו צוללים מתחת לפני המים, לעומק, מרחק או זמן מירביים – ללא כל ציוד עזר לנשימה.

אלוף העולם בצלילה חופשית, גיום נרי, צלל אל תוך Dean's Blue Hole, הבור התת-ימי העמוק ביותר בעולם (כ-200 מטרים עומקו), ולווה על ידי הצלמת ג'ולי גוטייה, שגם היא מצידה לא הצטיידה בציוד צלילה ועצרה את נשימתה לצורך הסרטון. אגב, כדי להגיע אל קרקעית הבור הוא נעזר בכל זאת בחבלים וסנפירים, אולם שלבים אלה נערכו החוצה.

תמונות מתוך הסרט הכחול הגדול :

 

סגנונות בצלילה חופשית – ישנם שמונה סגנונות עיקריים בצלילה חופשית.

 • משקולות קבועות (Constant Weight)
  הסגנון הנפוץ ביותר בצלילה חופשית, הצולל משתמש במשקל קבוע על מנת לבצע את הצלילה כלומר, משקל גופו של הצולל אינו משתנה לאורך כל הצלילה. בסגנון זה ניתן להשתמש בסנפירים או במונופין.

 

 • ללא עזרים (Unassisted)
  תת סגנון של סגנון המשקולות הקבועות. גם בסגנון זה משקל הגוף של הצולל נשאר קבוע לאורך הצלילה, אך בשונה מסגנון המשקולות הקבועות, הצולל איננו משתמש בסנפירים – אלא בידיו וברגליו בלבד על מנת להעמיק ולחזור בחזרה אל פני המים.

 

 • עצירת נשימה סטאטית (Static Apnea)
  הסגנון היחיד בצלילה חופשית בו נמדד זמן. בסגנון זה מנסה הצולל לעצור את נשימתו לפרק זמן ארוך ככל הניתן כאשר פניו מתחת לפני המים .

 

 • עצירת נשימה דינאמית (Dynamic Apnea)
  בסגנון זה מנסה הצולל לעבור מרחק אופקי גדול ככל הניתן מתחת לפני המים בנשימה אחת גם בסגנון זה תקף עקרון המשקולות הקבועות והצולל יכול להיעזר בסנפירים או במונופין על מנת להניע את עצמו מתחת לפני המים..

 

 • עצירת נשימה דינאמית ללא עזרים (Dynamic Apnea)
  בסגנון זה מהווה תת סגנון של סגנון עצירת הנשימה הדינאמית. גם כאן מנסה הצולל לעבור מרחק אופקי גדול ככל הניתן מתחת לפני המים בנשימה אחת, אך לצולל אסור להיעזר בסנפירים או מונופין אל בידיו ורגליו בלבד על מנת להניע את עצמו מתחת לפני המים.

 

 • העמקה חופשית (Free Immersion)
  בסגנון זה הצולל מעמיק וחוזר בחזרה אל פני המים ללא סנפירים בשימוש במישכה בחבל בלבד גם בסגנון זה תקף עקרון המשקולות הקבועות והוא נחשב לסגנון נהדר למתחילים וכחימום לפני צלילה במשקולות קבועות.

 

 • משקולות משתנות (Variable Weight)
  בסגנון זה משתמש הצולל במשקל עודף על מנת להעמיק מתחת לפני המים. כאשר הצולל מגיע לעומק הרצוי הוא נפטר מהמשקל העודף בו השתמש על מנת להעמיק וחוזר בחזרה אל פני המים בשחייה עם\ללא סנפירים או במשיכה בחבל.

 

 • ללא הגבלה (No Limit)
  גם בסגנון זה משתמש הצולל במשקל עודף על מנת להעמיק מתחת לפני המים, אך בניגוד לסגנון המשקולות הקבועות – לא קיימת הגבלה על אופן הנעת הצולל בחזרה אל פני המים ועל כן צוללים רבים משתמשים בשק הצפה, ווסט מתנפח וכו.. על מנת לעלות בחזרה אל פני המים לאחר ההגעה לעומק הרצוי.

 

 • החומר המקצועי  באדיבות :      www.apnea.co.il

 • 

 

סגור לתגובות.