גלריה

מיתוס יבשת אטלנטיס

מיתוס יבשת אטלנטיס משמש כמקור השראה לאורך ההיסטוריה לדורות רבים של הרפתקנים מגלי עולם, מיסטיקנים, אנתרופולוגים ושייטים אשר חלמו, חיפשו, כתבו והגו בדבר קיומה או אי קיומה של יבשת מופלאה זאת.  בין העובדות המעטות הקיימות ובין המיתוס העצום שנוצר לאורך ההיסטוריה האנושית קיים פער גדול לתוכו יצקו אנשים שונים בזמנים שונים משמעות שונה.

אטלנטיס

מיתוס יבשת אטלנטיס משמש כמקור השראה לאורך ההיסטוריה לדורות רבים של הרפתקנים מגלי עולם, מיסטיקנים, אנתרופולוגים ושייטים אשר חלמו, חיפשו, כתבו  והגו בדבר קיומה או אי קיומה של יבשת מופלאה זאת. בין העובדות המעטות הקיימות ובין המיתוס העצום שנוצר לאורך ההיסטוריה האנושית קיים פער גדול לתוכו יצקו אנשים שונים בזמנים שונים משמעות שונה.

מיתוס יבשת אטלנטיס מוזכר לראשונה בכתובים בשני דיאלוגים אותם כתב הפילוסוף הנודע אפלטון כ- 355 שנה לפני הספירה. קריאטיס האחד וטימאוס השני. מקור המידע והידע ע"פ אפלטון הוא כהן מיצרי אשר סיפר למדינאי בשם סולון את הידוע לו וסולון העביר מידע זה לאפלטון. בשני הדיאלוגים מצייר אפלטון את תמונתה של יבשת אטלנטיס  האגדית  תיאוריו מדויקים להפליא ושורה אחר שורה נפרשת תמונתה של יבשת, אומה וארץ אוטופית זאת.
 
…"והיה אי ששכן לפני המייצר שאותו אתם מכנים בשם עמודי הרקולס: האי הזה היה גדול יותר מלוב ומאסיה גם יחד, והוא הוביל לאיים אחרים, ומאיים אלה יכולת לעבור אלהיבשה הנגדית שהקיפה את הים האמיתי. שכן ים זה שנמצא בין מיצרי הרקולס אינו אלא נמל ויש לו כניסה צרה. אבל אותו הים האחר הוא ים אמיתי, והארץ המקיפה אותו בצדק תיקרא יבשה".

בתאוריו המפורטים מפליג אפלטון בסופרלטיבים על הארץ האוטופית. תאוריו מדוייקים להפליא ומתוכם עולה תמונה ברורה ומדויקת של יבשת אטלנטיס האגדית.
 
 "ובכן, באי אטלנטיס היתה אימפריה אדירה ונהדרת, ששלטה באי כולו וכן באיים רבים אחרים ובחלק מהיבשת; ופרט לזאת הם שלטו בחלקים של לוב שבתוך אזור הים התיכון והגיעו עד מצרים, ובאירופה הגיעו עד טירניה. כל העוצמה הזאת התלכדה כך לכוח אחד ששאף להשתלט בבת אחת על ארצנו שלנו ועל זו שלכם, ועל כל האדמה שבאזור הים התיכון; ואז, סולון, זרחה עירכם בכוחה ובתכונותיה המצוינות לעיני כל המין האנושי; שכן היא היתה הראשונה לכולן בעוצמה ובידע הצבאי שלה, והיתה מנהיגת היוונים. וכאשר כל השאר התחמקו מפניה, הכניעה את הפולשים וניצחה אותם, ומנעה עבדות מאלה שעדיין לא נכבשו, והוציאה לחופשי את כל האחרים, שהתגוררו בתוך גבולות הרקולס. אבל אחרי כן התחוללו רעידות אדמה ושיטפונות עזים, ותוך יממה אחת שקעו כל הלוחמים שלכם כאיש אחד לתוך האדמה, והאי אטלנטיס נעלם בצורה דומה, וטבע מתחת לפני הים. וזוהי הסיבה מדוע אין לעבור את הים בחלקים אלה ומדוע אין לחצותו, שכן יש כמות עצומה של בוץ רדוד בדרך; והדבר נגרם בשל שקיעתו של האי"
 
העיר אטלנטיס ע"פ תאוריו של אפלטון הייתה מורכבת מטבעות יבשה מוקפות בטבעות מים , שתי רצועות יבשה ושלוש רצועות מים לסרוגין ובמרכז העיר אי מרכזי ומסביב לו חלקות אדמה עצומות אשר שימשו לחקלאות ,מבנים ארכיטקטוניים ברמה הגבוהה ביותר נבנו ברחבי העיר אטלנטיס גשרים שחיברו בין רצועות היבשה ומעל רצועות המים , צריחים לאורך החומות המקיפות את העיר ואלפי ספינות אשר עגנו במרחב הפנימי של טבעות העיר אשר שימשה כנמל ענק לצי מפותח של כלי שיט אשר עגן במקום.
 
"ובשברו את הקרקע הקיף את הגבעה שעליה התגוררה סביב־סביב, ויצר רצועות של ים ואדמה בזו אחר זו, גדולות יותר וקטנות יותר, זו מקיפה את זו; והיו שם שתי רצועות יבשה ושלוש רצועות ים, שאותן כאילו חג במחוגה החל ממרכז האי, ומרחקן מהמרכז היה שווה לכל כיוון, כך שאיש לא יוכל לחדור לאי, שכן לא נשמע אז על ספינות ועל נוסעים והוא עצמו, בהיותו אל, לא היה כל קושי בידו ליצור סידורים מיוחדים למרכז האי, והוא הוליך שני זרמי מים מתחת לפני האדמה ועשה שנבעו כמעיינות. אחד – שמימיו חמים, והאחר – שמימיו קרים, ועשה שכל מגוון הפירות יעלה בכמות מעל לנדרש…".  
 
אפלטון בתאוריו בנה תמונה של ארץ אוטופית וטען התוקף רב שתיאוריו הם אמת צרופה ועדות היסטורית מהימנה למקור , חוקרים אחרים בני ימינו לוקחים את  המחקר והתיאוריה לכיוונים שונים איש איש ע"פ ראיתו וע"פ הבנתו ובסיס דעתו , התיאוריות המודרניות בדבר קיומה ומיקומה המשוער של היבשת האגדית והאוטופית אטלנטיס  מתחלקות לשתי אסכולות מרכזיות , האחת גורסת שיבשת אטלנטיס הייתה אי גדול במרכז האוקיאנוס האטלנטי ושימשה כגשר בין אמריקה ואירופה , ומנגד האסכולה שממקמת את יבשת אטלנטיס האבודה בצפון מערב אפריקה בטרום היות מדבר סהרה מדבר.

על פי אגנישיוס דונלי חוקר מיתוס היבשת מהמאה ה-18 אשר פרסם בשנת 1882 ספר בנושא : "המבול אטלנטיס – מיתוסים של העולם שלפני " הייתה יבשת  אטלנטיס הציוויליזציה הראשונה אשר שלטה בעולם , ציוליזציה אשר שלטה בכול אזור הים התיכון , מרכז ודרום אמריקה , הים הבלטי ,הודו וחלקים ממרכז אסיה ,במחקרו עקב דונלי אחר אגדות עמים בניסיון לקשור בין סיפורי המבול המפורסמים בתרבויות השונות ובין תום תקופת יבשת אטלנטיס ואופן החרבותה  , אסון חורבן היבשת לדבריו הינו בעצם גורם המבול התנ"כי המפורסםאשר עדויות לו אפשר למצוא בתרבויות רבות ושונות בעולם , דונלי מדבר במחקרו על אזור האוקיאנוס האטלנטי כעל אזור שאינו יציב מבחינה גיאולוגית הוא מזכיר רעידת אדמה מפורסמת באיסלנד של המאה ה-18,  רעידות אדמה נוספות באזור האיים הקנאריים (ארכיפלג ולקני במזרח האוקיאנוס האטלנטי) וקושר את היעלמות היבשת האטלנטית לשינויים גיאולוגים רדיקלים באזור זה של האוקינוס האטלנטי .

החוקר והסופר האמריקאי צרלס ברליץ , בן המאה ה-20 אשר התפרסם בעולם כמחברו של הספר משולש ברמודה כתב ספר נוסף אטלנטיס שמו , בספרו מציין ברליץ 270 השערות מיקום שונות של חוקרים שונים בדבר מיקומה האפשרי של יבשת אטלנטיס האבודה ,  הרוב המכריע של ההשערות בדבר מיקומה האפשרי של היבשת מדבר על אטלנטיס כאי ששימש גשר בין אמריקה ואירופה אזכורים רבים אחרים מדברים על מיקומה האפשרי של יבשת אטלנטיס האבודה בצפון אמריקה ודרום אמריקה  חוקרים נוספים מציינים  את מיקומה האפשרי של היבשת האבודה אטלנטיס במרוקו , צפון אפריקה , ישראל, קפריסין , לבנון , דרום ספרד , כרתים , גיברלטר והשערות אחדות שאף מדברות על אתיופיה , האוקינוס ההודי ,  עירק , פורטוגל שבדיה ונצואלה רוסיה והרי הקווקז .

קייסי, חוקר אטלנטיס מפורסם נוסף מדבר  על אטלנטיס ומציין טכנולוגיות ביקוע גרעיני  טכנולוגיות לייזר ופלסטיק , מעניין לציין שכאשר כתב קייסי על לייזר ופלסטיק כעל טכנולוגיות מתקדמות המשויכות לאטלנטיס , לא היו טכנולוגיות אלו קיימות בעולם ופותחו רק בתקופה מאוחרת יותר ,לטענת קייסי למדו ורתמו האטלנדים את החוקים של האנרגיות היצירתיות ביקום , את מהותם של כוחות הטבע והשפעתם על הסביבה הפיזית והרוחנית והצליחו לתעל ידע מעמיק זה ליכולות גבוהות ביותר בריפוי באמצעות קריסטלים ואור , שימוש בהנדסה גנטית , יכולת ביטול כוח המשיכה והבנה עמוקה בדבר מוצא האדם .

בד בבד עם התפתחות הידע לדברי קייסי התפתחו האלמנטים השלילים בתרבות האטלנדית , ניצול מעמדות , בזבוז משאבים , מותרות , סיאוב מיני וקורבנות אדם , אלמנטים אשר החלו את רצף החורבן של התרבות בסדרת רעידות אדמה עצומות אשר העלימו את היבשה ואת התרבות האטלנדית אל מתחת לפני המים באופן ומיקום לא ידועים  .

תאוריה נוספת ומעניינת במיוחד מדברת על קיומה של התרבות האטלנדית כאנושות מפותחת בזמן קדום בהרבה ממסגרת הזמן המיוחסת לאנושות בת ימינו , רוב ההיסטוריונים מדברים על אנושות במסגרת זמן של בין 8,000 ל 10,000 שנים לאחור ומציגים את ההתפתחות של האבולוציה במונחים לינארים על ציר של זמן והתפתחות אך ייתכן וכמו דברים רבים אחרים בטבע המוכר לנו גם האבולוציה מתקיימת בצורה מחזורית , מחזורים קטנים ומחזורים גדולים בני אלפי שנים ומאות אלפי שנים , וקיומה של אטלנטיס שייך לאנושות הקדומה יותר מהאנושות המוכרת בת ימינו ובעקבות שינויים גיאולוגיים ואקלימים משמעותיים אין בנמצא עדויות אשר ישפכו אור על תרבות קדומה זאת אשר קיומה היה בזמן בו גיאוגרפית כדור הארץ היה שונה מזה המוכר לנו כיום.

כך או אחרת בבואנו לבחון את השאלה האם הייתה יבשת אטלנטיס חלק מרצף ההיסטוריה האנושית או לחלופין ומנגד האם הייתה יציר דמיונו של המוח האנושי  , אין באפשרות המחקר ההיסטורי המודרני לתת מענה חד משמעי לשאלה זאת  , מספר הדעות העצום וכיווני המחקר הרבים  שונים זה מזה ובעצם קיומה או אי קיומה של יבשת אטלנטיס ומיקומה האגדי נתון בעיני המתבונן . 

 

 

 

 Contact:

סגור לתגובות.