גלריה

אריק טברלי – אנדרטה לשייט

בכול מקום ישנם גיבורי תרבות רבים , שחקני קולנוע , ספורטאים , סופרים או אנשי רוח , אך רק בארצות בודדות בעולם הסביבה התרבות הגאוגרפיה וההיסטוריה יצרו גיבורי תרבות מעולם השייט דבר שלא ממש מוכר במחוזותינו , במקומות כמו ניו זילנד , ארה"ב וצרפת תמיד יהיה ענף השיט מרכזי בדיווחי החדשות בעיתונים ובשיחות חולין , שיוטים גדולים תמיד ימשכו קהל רב שיבוא לעודד לראות ולהיות חלק מהעניין , גיבור תרבות שכזה הוא הצרפתי אריק טברלי , ימאי ממוצא ברטוני, הוא היה אדם מיוחד אדם שגרם לצרפתים להרגיש שהם טובים יותר , אריק נולד בננט , עיר נמל בחוף המערבי בצרפת בשנת 1931, בגיל שלוש כבר הפליג עם אביו על יאכטת העץ המשפחתית וכשהתבגר התגייס לצי ושירת כטייס.

אריק טברלי – השייט הצרפתי שהפך לאגדה

בכול מקום ישנם גיבורי תרבות רבים. שחקני קולנוע, ספורטאים, סופרים או אנשי רוח, אך רק בארצות בודדות בעולם, הסביבה, התרבות, הגאוגרפיה וההיסטוריה יצרו גיבורי תרבות מעולם השייט דבר שלא ממש מוכר במחוזותינו. במקומות כמו ניו זילנד, ארה"ב וצרפת תמיד יהיה ענף השיט מרכזי בדיווחי החדשות בעיתונים ובשיחות חולין. שיוטים גדולים תמיד ימשכו קהל רב שיבוא לעודד לראות ולהיות חלק מהעניין.  גיבור תרבות שכזה הוא הצרפתי אריק טברלי. ימאי ממוצא ברטוני, אדם מיוחד, אדם שגרם לצרפתים להרגיש שהם טובים יותר.  אריק נולד בננט,עיר נמל בחוף המערבי של צרפת בשנת 1931. בגיל שלוש כבר הפליג עם אביו על יאכטת העץ המשפחתית וכשהתבגר התגייס לצי ושירת כטייס.

אריק טברלי

 
לאורך השנים התמחה טברלי בהפלגות אוקיאנוס ארוכות. בשנת אלף תשע מאות שישים וארבע ובשנת אלף תשע מאות שבעים ושש זכה בשיוטי ה"אוסטר". לאחר מכן השתתף במרוצי הוויטברד מסביב לעולם ובזכותם קיבל את אות לגיון הכבוד הצרפתי, העיטור הכי גבוה בו יכול לזכות אזרח צרפתי, לאורך השנים הפך טברלי לדמות מרכזית בעולם השיט העולמי בכלל והצרפתי בפרט.  בעיני צרפתים רבים נחשב טברלי לאבי היאכטונרים הצרפתים, דמות אבהית משהו אשר היוותה מודל לחיקוי,  נאמר עליו שהיה צנוע מאוד, אהב לדבר על סירות ועל הרים ונחשב לידען גדול בתחום עיצוב כלי שייט,  מפרשנות וארכיטקטורה ימית.

 
בצעירותו שכנע את אביו לקנות לו יאכטת עץ גדולה במצב מזעזע ובכך הפך אריק טברלי לבעלים של היאכטה פאן דיוק 1, הראשונה בסדרה של שש יאכטות שונות אשר טברלי היה בעליהן ולכולן קרא פאן דיוק. הפאן דיוק 1 הייתה יאכטת עץ אשר תוכננה בשנת 1898 ע"י מעצב יאכטות סקוטי בשם וויליאם פיפ בעבור חבר מועדון יאכטות מפורסם , אורכה היה 15.1 מטר גופה עץ והיא נבנתה במספנה ידועה בצפון אירלנד בשנה בה תוכננה , פאן דיוק 1 החליפה חמישה בעלים אריק טברלי היה הבעלים החמישי של היאכטה לאחר אביו , שנים רבות הפליג טברלי על הפאן דיוק 1 , גר עליה בתקופת לימודיו , ראה בה בית אשר תמיד חזר אחיו בין שיטוטיו בעולם ושרותו בצבא, לאורך השנים שיפץ אותה פעמיים באופן יסודי.

 את פרסומו העולמי קיבל אריק טברלי בזכות שיוטו על הפאן דיוק 2 , בהגיעו בשיוט בדד חוצה אטלנטי למקום הראשון , הוא הקדים את סיר פרנסיס צ'יצ'יסטר , שייט ידוע מאוד בזכות עצמו , עבור הצרפתים שייט צרפתי המקדים שייט בריטי בשיוט חוצה אטלנטי ראשון מסוגו מאירופה לארה"ב זה סיבה טובה להפוך אותו לגיבור תרבות נערץ , השיוט בו ניצח טברלי בחציית האוקיאנוס האטלנטי על סיפון הפאן דיוק 2 ביסס לימים סדרה של מרוצי יאכטות חוצי אוקיאנוסים אשר נערכים גם היום , הפאן דיוק 2 נמכרה לימים לביה"ס צרפתי לשיט ומשמשת ללימודי שייט  עד עצם היום הזה .

פאן דיוק 3 הייתה סקונר אלומיניום שאורכה 17.45 מטר , היא שימשה את טברלי במשך תקופה ארוכה בקריירה שלו לתחרויות רבות ועליה אמר טברלי "דרכה אני מבין הרמוניה של שייט מה היא"  .

פאן דיוק 4 הייתה שונה ומיוחדת ביותר , בהבינו את היתרונות העצומים של כלי שיט מדגמי קטמרן וטרי מרן ובחיפושו המתמיד אחר מהירות , בנה טברלי טרימרן גדולה מעל 20 מטר אורכה, היאכטה תוכננה להפלגה ע"י שייט בודד בשיוטי אוקיאנוס וים פתוח , הפאן דיוק 4 השתתפה בשיוטים רבים ולימים השתתפה בתחרות טרימרנים גדולה וטראגית בשנת 1978 אשר במהלכה נעלמה היאכטה עם הסקיפר שלה.

היאכטה פאן דיוק

את הפאן דיוק 5 בנה טברלי במיוחד עבור התחרות לחציית האוקיאנוס השקט מסאן פרנסיסקו לטוקיו , הפאן דיוק 5 באורך 10.5 מטר בקירוב ניצחה את התחרות בפער עצום עשרה ימים לפני מתחרותיה , לימים שימשה השראה לעיצוב המיוחד של ה open 60 המשמשת כיום לשיוטים תחרותיים כדגם one desigen.

פאן דיוק 6 תוכננה ונבנתה עבור שיוט הוויטברד המפורסם , שיוט להקפת עולם לצוות מלא  , הפאן דיוק 6 , 22 מטר אורכה , נבנתה בשנת 1973 , היא התפרסמה בכך שלקחה חלק בשיוט הוויטברד הראשון בעולם , צוות היאכטה רשם בלוג בוק שלה 250,000 מייל ימי באוקיאנוסים ובעולם כולו .

אריק טברלי

מילים רבות נכתבו על אריק טברלי , מילים רבות על חייו ומילים רבות על מותו : "בשלושה עשר ביוני 1998 בגיל 66 נהרג אריק טברלי בהפליגו על סיפון היאכטה המועדפת שלו הפאן דיוק 1 ראשו נחבט ממנור היאכטה ואריק נפל למים במהלך הפלגה לחגיגות 100 שנה לבנית הפאן דיוק  הארוע התרחש בהפלגה מקוורנל שבאנגליה לבלפסט שבאירלנד , על הסיפון היו ארבע אנשי צוות  הים היה גלי ונשבו רוחות ערות , זה היה ארוע סיום עצוב לימאי מפואר , בצרפת הוכרז באופן בלתי רישמי יום אבל לאומי , כול עולם השייט היה באותו היום עם העם הצרפתי" 

 

 

 

 

 

 

 • Transatlantic sailing record from West to East (New York-Cape Lizard), on the multihull Paul Ricard in 1980 in 10 days 5 hours 14 minutes and 20 seconds (previous record was in 1905 held by Charlie Barr on a 50 crewmen schooner)
 • OSTAR (Portsmouth-Newport) : 1964 on Pen Duick II and 1976 on Pen Duick IV
 • Morgan Cup : 1967 on Pen Duick III
 • Round Gotland Race : 1967 (on Pen Duick III
 • Channel Race : 1967 on Pen Duick III
 • Fastnet Race : 1967 on Pen Duick III and 1997 on Aquitaine Innovations
 • Plymouth-La Rochelle : 1967 on Pen Duick III
 • Sydney-Hobart : 1967 on Pen Duick III (and second in handicap time)
 • Transpac San Francisco-Tokyo (Transpacific) : 1969 on Pen Duick V (with an 11 day lead over the runner-up)
 • Falmouth-Gibraltar : 1971 on Pen Duick III
 • Los-Angeles-Tahiti : 1972 on Pen Duick III
 • 1st leg of the Volvo Ocean Race "Le Cap-Sydney" : 1973 on Pen Duick III
 • Bermuda-England : 1974 on Pen Duick VI
 • Triangle Atlantique : 1975 on Pen Duick VI
 • Transat en double Le Havre-Carthagène (with Yves Parlier) : 1997 on Aquitaine Innovations
 • 2nd of the Transat en double LorientBermuda-Lorient : 1979 (with Marc Pajot) on Paul Ricard
 • 2nd of the Transat Le Point-Europe 1 LorientSaint-Pierre-et-Miquelon-Lorient: 1987 on Côte d'or
 • 3rd of the Transat en solitaire : 1984 on Paul Ricard

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s